חוג לימוד משניות ע"ש יצחק רבין ז"ל

חוג לימוד ירושלמי

מאמרים על השקפה דתית

שאלות ותשובות בהלכה

דברי תורה מלוקטים

קישורים מומלצים

ברוכים הבאים לבית המדרש הווירטואלי.

ביום שקברו את ראש הממשלה המנוח, יצחק רבין, קבוצה קטנה של יהודים קונסרבטיביים מכל העולם התייחדו באמצעות האינטרנט ולמדו שיעור במשניות, כנהוג בבית אבלים. השיעור, בשפה האנגלית, מצא חן בעיני המשתתפים והם ביקשו עוד. בתוך ימים ספורים מספר המשתתפים התחיל לגדול: "חוג לימוד משניות ע"ש יצחק רבין ז"ל" יצא לדרך. במשך כל השנים מאז, המשתתפים בחוג למדו תשע מסכתות של המשנה, וכעת הם לומדים את המסכת העשירית, מסכת אבות.

כנסת הרבנים בישראל לקחה את המפעל הזה תחת כנפיה וכך נולד בית המדרש הווירטואלי של כנסת הרבנים בישראל, שפועל בחסותן הנדיבה של כנסת הרבנים והתנועה המסורתית. מלבד השיעורים במשניות יש גם שיעור בהלכה ומאמרים ברוח ההשקפה הדתית של היהדות המסורתית (קונסרבטיבית) - כולם בשפה האנגלית עבור מאות רבות של משתתפים מכל העולם.

כשהתחלנו ללמוד מסכת אבות היתה דרישה נמרצת ללמוד גם בעברית, וכך היה. לאחרונה נוספו בעברית דברי תורה וגם "שאלות ותשובות" בהלכה. יש גם תוכניות להוסיף שיעור במדרש.

חוג לימוד משניות הוא מיזם חובק עולם שמוקדש ללימוד משניות לפי ההשקפה הדתית של היהדות המסורתית (קונסרבטיבית). פעמיים-שלוש כל שבוע המנוים מקבלים בדואר אלקטרוני הודעה עם קישורית לשיעור חדש במשנה. הזמן לקריאת השיעור - דקות מעטות בלבד. ייתכן שבשיעור גם תהיינה שאלות והערות של משתתפים על החומר הנלמד. כדי להיכנס לארכיון של השיעורים במסכת אבות נא להקיש כאן.

הרב שמחה רוט גם כתב סידרה של מאמרים על אודות השקפה דתית-תיאולוגית של יהודי קונסרבטיבי. כדי לקרוא את המאמרים נא להקיש כאן.

המנהל של בית המדרש הווירטואלי, וכותב השיעורים והמאמרים, הוא הרב שמחה רוט. נא להקיש כאן כדי ללמוד קצת על אודותיו.

בבית המדרש הווירטואלי יש גם לקט של דברי תורה שנשא הרב רוט במשך שנים רבות לחברי הקהילה שלו בהרצליה. נא להקיש כאן כדי להיכנס לארכיון של דברי התורה.

הרב רוט גם פירסם שו"תים אחדים. (שו"ת - ראשי תיבות של "שאלות ותשובות" בהלכה.) תשובות אלה הן דוגמה לגישה הלכתית בתוך התנועה המסורתית. כדי להיכנס לארכיון של השו"תים נא להקיש כאן.

דף הבית

הרשמה

הרב שמחה רוט

הקדשת שיעורים

צור קשר

Valid XHTML 1.0 Transitional